Логин
Пароль
запомнить меня
Забыли пароль Регистрация
Главная О нас Акции Помощь (FAQ) Онлайн Бронирование Как оплатить Авиабилеты Форум и община Контакты
Поиск отеля
Выберите город:

или Название отеля:

Дата заезда:

Дата выезда:

Цена:

Тайланд Форум Таиланд

Часовой пояс: UTC + 7 часов

Список форумов RSS FAQ по форуму Галерея Поиск

Вновь о ресторане Манг Горн Луанг в Бангкоке

Какую еду и где следует есть в Таиланде.

Вновь о ресторане Манг Горн Луанг в Бангкоке

Сообщение Mark 27 сен 2004 21:07

Доброго дня всем!

Удивительно, неужели никто ничего не может сказать об этом ресторане, занесенном в Книгу Рекордов Гиннеса. :shock: Работает ли он? Стоит ли в нем отметиться? Предыдущую тему о нем просмотрели 43 раза, и никто ничего не сказал. :o Ну, скажите же кто-нибудь :!: :!: :!:
Николай, Lazy Cat, Abo Kor, Андрей, Deniss и другие многочисленные российские жители столицы Тайского Королевства! Откликнитесь!

С приветом,
Mark
Авторитет

Сообщение Marianna 28 сен 2004 14:42

Марк, мы сами никогда там не были, и ничего не слышали об этом ресторане. Но вот что я нашла в сети. Думаю интересно. :wink:

Bangkok's "World's Largest Restaurant" Thailand
Heeding the Thailand guide's seemingly positive review of the two huge restaurants in Bangkok, some travel acquaintances and I headed to the Royal Dragon (AKA Mang Gorn Luang.) It is supposedly the largest restaurant in the world (I think) with servers on rollerskates, etc.
Just a warning to fellow readers: we thought it was extremely over-rated in both quality of food and service and spectacle. And we felt the staff were deceitful in charging us.
When we arrived for lunch we saw no more than five other customers as far as we could see in any direction and it was
12:00 noon. There were only a few disgruntled waiters in what really just seemed to be a huge plaza consisting of many different restaurants (perhaps each with the same menu thus the claim as the largest restaurant). As soon as we sat down we were offered wonderful frozen towels to wipe our hands and faces on a sweltering day. Later we would learn that they weren't an extra little touch of service. We were charged for them later.When two of us ordered a cola we were brought a bucket of colas and ice, all of which we were charged for even though we only ordered TWO colas.
Also, before we even had a chance to look at the menu a cart full of dim sum was offered knowing that we were hungry and had traveled a good way to get there we wouldn't be able to resist jacking up our bill a little more. (This is the most forgivable offense of the day)
At one point, when we were quite disppointed with and couldn't eat the Lonely Planet-recommended steamed curry seafood in a bamboo leaf, we decided to order one more side dish. We explicitly said "one" order of spring rolls and I clearly stated and indicated that two of us would share the order. The waitress brought us TWO orders and was very rude when we told her we only ordered and wanted one! She said "NO SHARING IS ALLOWED!"(in perfect English) but we told her that we had wanted to share one. For a while she refused my suggestion to put the second order on the dim sum cart and when she finally did she was quite rude about it. She and the other waiters standing nearby were looking at us and mumbling in disgust.
To top it off, when we received our check, it included the towels, the extra colas, and the second side dish, all of which we hadn't requested. My clever Australian companion quitely adjusted the bill with an ink pen and we paid what we felt we owed. It wasn't that much money we saved but it was the Principle
Marianna
Продвинутый Пользователь

Сообщение Abo Kor 28 сен 2004 15:52

Mark,
будете пытать не скажу *с блеском Космодемьянской в глазах*
Marianna,
Марианна, я тебе ответила, но ты ни гу гу?
Что, уже отпала потребность? Я прямо сейчас выезжаю в Москву в последний раз (живу в пригороде)
- Я добрая фея!
- А почему с топором?!
- Как мало ты знаешь о добрых феях...
Abo Kor
VIP

Фото: 74

Сообщение eThaiRu 28 сен 2004 16:48

в общем.. не хотел отвечать.. но гид туда водил клиентов один раз года 2 назад.. им не понравилось.. с тех пор мы его не продаем и некто из моих гидов там не бывает...
eThaiRu
VIP

Фото: 554